Ministranci

Spotkania ministrantów i kandydatów na ministrantów odbywają się w poniedziałki o godz. 17.00. Spotkania lektorów odbywają się w czwartki po Mszy św. wieczornej.

O parafii...

Parafia erygowana
15.10.1983

Wieczysta adoracja:
29 października

Liczba mieszkańców
5391

Terytorium
1 Maja (1-13), Akacjowa,
Al. Jana Pawła II (4), Al. Krasińskiego, Artyleryjska, Bema, Chabrowa, Chociszewskiego, Dożynkowa (31-62), Fredry, Dworcowa, Grota Roweckiego, Kanałowa, Kosynierów, Kręta, Kasprowicza, Klonowicza, Lipowa, Łąkowa, Marcinkowskiego (6-11), Matejki, Nowy Rynek, Pl. Jana Metziga, Obrońców Lwowa, Ogrodowa,
Okrężna (10, 15, 17), Pancernych, Polna, Poplińskiego, Przemysłowa, 
Powstańców Śląskich, Przeciwlotników, Różana, Racławicka, Saperska, Sienkiewicza, Skryta, Słowiańska (28-52, 35-63), Sokoła, Starozamkowa, Strzelecka, Skarbowa, Świętokrzyska, Tama Kolejowa, Ułańska, Usługowa, Żołnierska

Grafika losowa


Młodzi piszą


PDF Drukuj Email

Co dobrego jest w polskim Kościele?

    Coraz mniej młodych ludzi chodzi do kościoła. Przyczyn jest z pewnością wiele. Wpływa na to m.in. ?gnębienie? (w niektórych parafiach) młodzieży zamiast faktycznego przygotowania do sakramentu bierzmowania, odpychający księża (szczególnie Ci starej daty, którym wszystko przeszkadza i o byle co mają pretensje), którzy wtrącają się do tego, do czego nie powinni. Czy mimo tych wszystkich wad polskiego Kościoła można też dostrzec coś dobrego.? Myślę, że jednak tak.

    Po pierwsze korzystnym faktem jest to, że w szkołach nadal są lekcje religii. Oczywiście mają one sens, jeśli uczniowie chodzą na nie dokonując świadomego wyboru. Mogą przecież z nich zrezygnować. Gdy są one prowadzone przez ciekawych ludzi, którzy nie odstraszają od przedmiotu lekcje te mogą stać się czymś ważnym w życiu młodych ludzi. Istotne jest przecież to, by katecheta był osobą, która stara się zrozumieć uczniów i w interesujący sposób przerobić z nimi materiał. Są takie osoby, którym się to udaje. Na szczęście.

Ważne dla niektórych z nas są także szkolne Rekolekcje Wielkopostne. To piękna tradycja. Co roku mamy możliwość obcowania z innym księdzem, który jak najlepiej chce nam opowiedzieć o Bogu. Oczywiście nie wszyscy mają do tego taki sam talent i w związku z tym w mniejszym lub większym stopniu są w stanie zainteresować młodzież. Myślę, że dzięki rekolekcjom można dużo zrozumieć. Zaufać Bogu. Pod warunkiem, że otworzymy uszy i serce. Bo to w tym wszystkim jest najważniejsze.

W polskim Kościele dużą rolę odgrywają pielgrzymki. Co roku organizowane są wyjazdy do Częstochowy, do Matki Bożej. Piękne jest to, że ludzie potrafią wielokrotnie odwiedzać to samo miejsce. Czasami nawet decydują się na pieszą wyprawę, co dla wielu jest z pewnością nie lada wyzwaniem. Jednak są gotowi do poświęceń, dla Niej. Matka Boża odgrywa już od wielu wieków ważną rolę dla Polaków. Mnóstwo ludzi powierza jej swoje problemy i zmartwienia. I ludzie wierzą w to, że nie pozostawi ich samotnych, że im pomoże w ich troskach. Oczywiście organizowane są również pielgrzymki do innych miejsc, do których należy m.in. Licheń. Znajduje się tam piękne sanktuarium, które również warto odwiedzić. I ludzie robią to. Katecheci w szkołach często organizują takie wyjazdy. I to cieszy. W innych okolicznościach młodzież prawdopodobnie nie miałaby szansy ich odwiedzić. Teraz nie czują by były to jakieś specjalne wyjazdy. Często się od nich migają, jednak później docenią to, że byli w takim cudownym miejscu, lub będą żałować, że do niego nie pojechali.

Polski Kościół docenia osoby, które odegrały ważne role w jego kształtowaniu. Mam tu głównie na myśli naszego papieża Polaka- Jana Pawła II. Chociaż na początku nie było łatwo i Prymas Wyszyński nie wyobrażał sobie Karola Wojtyły jako papieża, przed decydującym konklawe poprosił go by nie odmawiał jeśli wybiorą go na następcę św. Piotra. I tak się właśnie stało. Dzisiaj, kiedy nasz ukochany papież nie żyję od ponad 6 lat cały czas o nim pamiętamy. Jest żywy w kościele, a także w wielu ludzkich sercach. Miejmy nadzieję, że pozostanie w nich na długo.

Często mamy zastrzeżenia do księży, których znamy. Myślę jednak, że są tacy, którzy nie są tak ?źli? i uwikłani w sprawy polityczne. Trzeba po prostu ich poszukać. Nikt nie ma przecież prawa przywiązać nas do parafii, do której należymy. Możemy poszukać takiej, która będzie nam odpowiadać. Niektórzy księża są naprawdę w porządku- potrafią zrozumieć, pożartować czy być dobrymi spowiednikami. Musimy dać tylko im na to szansę. I nie odwracać się od razu.

W obliczu tragedii (dzięki jednej dominującej wierze w naszym kraju) potrafimy się jednoczyć. Zjeżdżamy na miejsce katastrofy, modlimy się wspólnie i jesteśmy dla siebie oparciem. Myślę, że nie jest to najlepszy moment by okazywać to, że umiemy się jednoczyć jednak tak naprawdę takie sytuacje najlepiej to pokazują.

Ważne też, że gdy tragedia nie dotyczy naszego kraju akcja charytatywne, także te kościelne służą pomocą ? np. Caritas, co mogliśmy zobaczyć ostatnimi czasy, gdy zbierano na ofiary trzęsienia ziemi w Japonii.

      Wielu ludzi potrafi dostrzegać tylko wady polskiego Kościoła. Przyznam szczerze, że o wadach pewnie byłoby łatwiej pisać. W gruncie rzeczy jednak zalet nie jest tak mało jak mogłoby się wydawać. I cieszę się bardzo, że udało mi się to dostrzec.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 2 z 2

Msze św. i nabożeństwa

w niedziele:

godz. 7.00

godz. 9.00

godz. 10.45

godz. 12.00

godz. 19.00

 

w dni powszednie:

godz. 7.00

godz. 18.30

 

W miesiącach zimowych Msze święte poranne we wszystkie dni powszednie oraz Msze święte o godz. 18.30 w poniedziałki, wtorki i czwartki są celebrowane w kaplicy (lewe drzwi na wschodniej ścianie kościoła).

 

 

Nowenna do Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
Środa, godz. 18.30

Nowenna do Świętego Krzyża
Piątek, godz. 18.30

Adoracja
Najświętszego Sakramentu
I Czwartek Miesiąca godz. 17.30

Różaniec i Msza  św. za zmarłych
z Wymienianek Rocznych g. 18.00

12 lipca, 9 sierpnia, 13 września,
11 październikaRadio Emaus
Leszno 90,2 FM

Biuro parafialne

BIURO PARAFIALNEOd poniedziałku 20.02.2019 uległy zmianie godziny otwarcia biura parafialnego.

 

Aktualnie biuro jest czynne w następujących godzinach:


Poniedziałek godz. 10.00 - 12.00
Wtorek
godz. 16.00 - 18.00
Środa
godz. 10.00 - 12.00
Czwartek godz. 16.00 - 18.00
Piątek
godz. 10.00 - 12.00


Sobota - Biuro nieczynne


tel. (65) 529-91-56

 


Sakrament małżeństwa

Poradnia Rodzinna
Środa, godz. 17,00
tel. 601-683-338

Caritas Parafialna

Punkt wydawania odzieży
czwartek, g. 10.00-12.00